W dniu 7 kwietnia 2024 roku w Auli UAM miał miejsce doroczny koncert galowy Fundacji Uniwersytetu Medycznego Redemptoris Missio. Podczas Gali wyróżniono odznaczeniem „Tym którzy czynią Dobro” wolontariuszy Zakładu Protetyki Słuchu Katedry Biofizyki; Prof. dr hab. Dorotę Hojan-Jezierską, doktora Olgierda Stielera, magistra Michała Tomczaka oraz absolwentkę kierunku protetyki słuchu naszego Uniwersytetu magister Agnieszkę Łukanowską - inicjatorkę projektu.
Projekt ,,Protetyk słuchu w Afryce” z założenia miał być jednorazową akcją, jednak w obliczu tak wielkich potrzeb przerodził się w akcję cykliczną. Polska jest krajem, na którym wzoruje się reszta świata w aspekcie skryningu słuchowego u noworodków. Mamy wszystko aby otoczyć opieką niedosłyszące dzieci na każdym etapie ich rozwoju: specjalistów, najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny, aparaty słuchowe i inne pomoce wspomagające słyszenie. Naszym obowiązkiem jest dzielić się i pomagać w powrocie do świata dźwięków najmłodszym niedosłyszącym mieszkańcom Afryki.
Realizacja projektu „Protetyk słuchu w Afryce” byłaby niemożliwa bez wsparcia niezawodnych partnerów firm: Interton Polska, GN Magnuson, Sonova Polska, Sivantos, a także prywatnych darczyńców, to oni zaopatrują misję w sprzęt diagnostyczny, wysokiej klasy aparaty słuchowe, baterie i materiały higieniczne.
Istotny wkład w przygotowania do każdego wyjazdu ma SKN Protetyków Słuchu, które na ostatnią misję opracowało dedykowane ocenie dopasowania aparatów słuchowych u dzieci testy obrazkowe: w języku migowym, francuskim oraz malgaskim.
Na bazie zdobytych doświadczeń przygotowano autorski kurs fakultatywny „Oswoić Tropik- praktyczne zagadnienia związane z pracą i wolontariatem medyka w strefie tropikalnej” dla studentów Wydziału Lekarskiego i Wydziału Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i co roku wszystkie edycje fakultetu są w pełni obsadzone.
Fundacja Redemptoris Missio uhonorowała blisko 6 lat aktywności w organizacji i przeprowadzeniu misji medycznych w głębokiej Afryce - Kamerunie, Gambii i na Madagaskarze. Bilans ponad 800 zbadanych pacjentów - głównie dzieci, 390 dopasowanych aparatów słuchowych i dziesiątki kilogramów przekazanych specjalistycznych materiałów eksploatacyjnych i baterii, liczne szkolenia lokalnego personelu to naprawdę duży projekt. Wydarzenie uświetnił fantastyczny koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod dyrekcją ppłk. Pawła Joksa z nutą przewodnią muzyki filmowej „Pożegnanie z Afryką”.
W Afryce dzieci rodzące się z niedosłuchem lub głuche są stygmatyzowane, pozostawione same sobie. Razem możemy to zmieniać! Zobaczyć ich radość i uśmiech!