VI Ogólnopolska Konferencja Słuch Noworodka

17. listopada 2023 r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Słuch Noworodka. Podczas tegorocznej konferencji celebrowano 20 lecie Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków (PPPBSuN) wspartego przez fundację „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” na czele z Panem Jurkiem Owsiakiem i Panią Lidią Niedźwiedzką-Owsiak. Według najnowszych danych Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od 2002 r. w Polsce przebadano ponad 7,5 miliona dzieci, a program badań przesiewowych słuchu obejmuje ok. 96% wszystkich noworodków. Podczas wydarzenia wybitni krajowi eksperci przedstawili najnowsze doniesienia naukowe w zakresie diagnostyki i leczenia zaburzeń słuchu oraz rozwoju mowy u dzieci. Kierownikiem naukowym wydarzenia był dr hab. n. med. Jarosław Szydłowski - koordynator medyczny PPPBSuN. W programie nie zabrakło wykładów dotyczących ototoksyczności leków w okresie noworodkowym, rozwoju mowy dziecka, operacji poprawiających słuch u dzieci, dostępnych metod leczenia niedosłuchów.